Popołudnie dobrych wspomnień - relacja ze spotkania: 14.04.2013 r.

W czwartek, 11 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone pamięci księdza Romana Indrzejczyka, kochanego przez wielu kapłana, nauczyciela i otwartego na serca i umysły znawcy ludzkich dusz. Ksiądz Roman Indrzejczyk zapisywał swoje myśli w różnych formach. Swoje zapiski (niechętnie nazywał je „poezją”) z charakterystyczną dla siebie skromnością odczytywał tym, którzy chcieli go słuchać (a takich osób było niemało). Osoby te nie zniknęły po odejściu księdza Romana, który kilkakrotnie czytał swoje teksty właśnie w „Bibliotece w ogrodzie” (bardzo lubił to specyficzne, żoliborskie miejsce). Przede wszystkim z myślą o nich kolejny raz zorganizowaliśmy na warszawskich Żoliborzu spotkanie, by przypomnieć uniwersalne przesłanie ś.p. księdza Indrzejczyka, porozmawiać, zamyślić się i powspominać.

W tym roku wybrane teksty ks. Romana pięknie przeczytała znakomita aktorka pani Ewa Krasnodębska-Zakrzewska. Jej interpretacje wywoływały nie tylko wzruszenie, ale i głęboko poruszały umysły.

Słowu towarzyszyła muzyka. Wystąpiło dwóch gitarzystów – pedagog, wirtuoz gitary klasycznej, juror w licznych konkursach – pan Ryszard Bałauszko i jego uczeń – piętnastoletni Adam Czyżewski. Profesor nie tylko grał, ale również gawędził, opowiadając o kompozytorach i granych przez siebie utworach. Nie obyło się bez bisów.

W spotkaniu wzięła również udział zawsze chętnie nas odwiedzająca pani Anna Pawlak, siostra ks. Romana, dzięki której można było obdarować przybyłych nowo wydaną publikacją („Dobro powróci...”), zawierającą głównie zbiór pięknych życzeń na Boże Narodzenie („życzeń opłatkowych”) starannie zapisanych ręką kapłana i adresowanych w różnych latach do różnych grup ludzkich. Życzenia te stworzyły swoisty kalendarz życia i działalności księdza Indrzejczyka.

Przybyli mieli także możliwość zaopatrzenia się w pięknie wydany i bardzo starannie zredagowany zbiór tekstów poetyckich księdza Indrzejczyka pt. „Słowa” (ukazał się w ubiegłym roku nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszkowie) a także obejrzenia wystawki książek księdza Romana, należących do naszego księgozbioru a podarowanych Bibliotece przez Autora.
Ci, którzy byli po raz pierwszy w „Bibliotece w ogrodzie” zwiedzili Gabinet Haliny Rudnickiej (pisarki tworzącej dla dzieci, dawnej właścicielki willi, w której obecnie mieści się biblioteka jej imienia) a także obejrzeli Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży i „pokoik z książkami” dla maluchów.

Spotkanie było przepełnione dobrą energią, ale – jak wszystko – musiało dobiec końca...

Hanna Diduszko